Державна екологічна інспекція у Тернопільській області роз’яснює

З настанням міжвегетаційного періоду, а це як правило з жовтня по квітень, балансоутримувачі зелених насаджень міст та населених пунктів області приступають до обстеження зелених насаджень, які зростають на їх територіях для проведення догляду за ними і, у разі потреби, видалення.         

Важливе місце серед подібних заходів має і обрізка крон дерев. Якраз вона  викликає значне занепокоєння громадськості, бо на перший погляд залишивши від дерева лише стовбур, комунальні служби провокують їх подальше всихання, знищення.

Щоби попередити численні звернення жителів населених пунктів області Державна екологічна інспекція у Тернопільській області повідомляє, що питання створення, вирощування та догляду за зеленими насадженнями законодавчо врегульовано «Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 10.04.2006 №105, а видалення (простіше  - зрубування дерев) у населених пунктах, урегульовано «Порядком видалення дерев, кущів та газонів у населених пунктах України», затверджених Постановою КМУ від 01.08.2006 №1045. У цих двох документах можуть знайти відповіді як балансоутримувачі зелених насаджень, які виконують ці роботи, так і громадяни які зацікавлені цим питанням .

Отож, у відповідності до п. 6.2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, балансоутримувачі зелених насаджень зобов’язані забезпечити їх належне утримання та догляд, одним із видів якого є обрізання крон дерев.

Розрізняють три види обрізання: формувальне, санітарне та омолоджувальне. Кожне з них у свою чергу може бути слабким, помірним чи сильним в залежності від виду дерева, його віку і стану крони.

Формувальне обрізання рекомендується здійснювати ранньою весною,  до початку вегетації (кінець лютого-квітень). При цьому метою є збереження природної або штучної форми рослин (колоноподібної, конусоподібної,   кулеподібної тощо), рівномірного  розташування  гілок. 

Санітарне обрізання крони виконують, щоб позбутися старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок,  а також  гілок, спрямованих всередину крони. Його потрібно проводити щороку протягом вегетаційного періоду.

Омолоджувальне обрізання виконують  в дерев,  які його добре переносять (я то: тополя, верба, граб, каштан, акація, клен та ін.)  вершина яких почала всихати,  а ріст пагонів припинився. Помірне та слабке омолоджування передбачає обрізання частини крони, а сильне - зріз крони до основи скелетних гілок. Рішення про такі обрізки приймає балансоутримувач зелених насаджень.

Поряд з цим, Інспекція постійно звертає увагу балансоутримувачів зелених насаджень, комунальних служб, що догляд за зеленими насадженнями  повинен проводитися спеціалістами спеціалізованих підприємств, організаціями зеленого господарства, які укомплектовані спеціальною технікою та механізмами,  аби не допустити їх пошкодження до ступеня припинення росту.

Стосовно видалення зелених насаджень, то слід зазначити, що як правило, в населених пунктах видаляють сухостійні та аварійні дерева, які несуть небезпеку людям та спорудам. При цьому, рішення про видалення таких дерев приймає міська, селищна чи сільська рада, після розгляду акту комісійного обстеження.
Згідно чинного законодавства, зелені насадження на земельних ділянках наданих у власність, видаляються за рішенням власника без сплати відновної вартості цих насаджень (п.9 «Порядку видалення дерев, кущів та газонів у населених пунктах України»).
Однак, не завжди люди дотримуються  закону. Так, з початку 2019 року Інспекцією складено 42 протоколи про адміністративні правопорушення за знищення або пошкодження зелених насаджень або інших об’єктів озеленення в межах населених пунктів та за їх межами, що не віднесені до лісового фонду, та притягнуто до адміністративної відповідальності 38 осіб на суму штрафів 11,265 тис.грн. Загальна сума розрахованих збитків становить 883,340 тис.грн. До правоохоронних органів передано 13 справ.

Довідково:

 Відповідно до Правил утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою серед іншого забороняється:

-   самовільно влаштовувати городи, пошкоджувати дерева, кущі, квітники, газони;

- вивозити і звалювати в не відведених для цього місцях відходи, сміття, траву, гілки, деревину, сніг, листя тощо;

-  паркувати автотранспортні засоби на газонах;

-  спалювати суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки;

-  добувати з дерев сік, смолу, наносити механічні пошкодження;

- здійснювати ремонт,  обслуговування  та  миття   транспортних засобів, машин, механізмів у не відведених для цього місцях.

 

      Закликаємо і органи місцевого самоврядування, і балансоутримувачів зелених насаджень і громадян дотримуватися законодавства та оберігати їх для себе та для наших дітей.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці